X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

اپی نوروزی

وبلاگ ابوذر نوروزی نژاد

به بهانه سالروز میلاد جیمز استیوارت

چند سال پیش جیمز استیوارت در گذشت...

زمانی که جهان را ترک گفت 89 سال داشت و یک روز بعد از سالروز تولد من از دنیا رفت. تلویزیون اعلام کرد که :جیمز استیوارت بازیگر فیلم های وسترن درگذشت!

کمتر پیش می آید که رادیو و تلویزیون کشور ما این خبرها را اعلام کنند. حتی گاهی هنرمندان ایرانی را هم فراموش می شوند. شاید جیمز استیوارت برای نویسنده خبر بیشتر یک هنرپیشه وسترن نبود اما برای من او یک دنیا بود. مخصوصاً در آن سال ها... اعتراف می کنم دلم گرفت برای چند هنرمند دیگر چنین احساسی به من دست داد. کسانی مانند: مارلون براندو، گریگوری پک و... بگذریم؛ دلم گرفت با این که می دانستم او چند سال داشت و خیلی هنر کرده بود که تا سال 1997 دوام آورده بود! بعضی از دوستان او سال ها قبل از این دنیا رفته بودند.

 برای من مرور خاطرا ت او در میان فیلم های VHS (البته حالا DVD) که دور و بر من ریخته بود کار دشواری نبود. اما می خواستم او زنده باشد. می خواستم با این چهره فرتوت و چروکیده راضی شود و در فیلمی بازی کند که برای او می سازم. آن هم بعد از سال ها که دیگر بازی نمی کرد... راضی کردن کسی که 97 فیلم، فیلم کوتاه، سریال و فیلم تلویزیونی را در کارنامه خود داشته است به گمان کار راحتی است. برای نوجوانی چون من در آن سال ها حسرت بود که از سینه ام بر می خواست که چه می شد که به سال ها برگردیم و از میان خاک هیچکاک را هم به همراه خود بیاوریم و از گریس کلی بخواهیم که بار دگر در کنار استیوارت بازی کند... شاید دوریس دی بخواهم که در کنار او بنشیند و آواز بخواند...  نه باید استیوارت را فراموش می کردم. راستش را بخواهیم باید فراموش می کردم که زنده است. یا نه فراموش می کردم که این خبر واقعیت دارد. او زنده است.

بگذار خبرنگاران هنوز به دنبال مردی باشند که در هالیوود ادعای اخلاق گرایی دارد و هنوز نتوانسته اند برایش سوژه ای جور کنند. حتی بعد از درگذشت همسرش... همه می دانند جیمز استیوارت آن چنان همسر خود را دوست که بعد از درگذشت او هیچگاه به معنای واقع خوشحال نبود.

اما فراموش نمی کنم شاهکارهای زیادی که اگر او نبود نمی دانم آیا شاهکار می شدند یا نه؟... تمام فیلم هایی را که با هیچکاک کار کرد از بهترین آثار استاد هستند. بهترین حضور را در کنار جان فورد داشت. در کنار فرانک کاپرا، دان سیگل، جورج کیوکر،رابرت آلدریچ، آنتونی مان، هنری کاستر و... می درخشید.

هیچگاه آقای اسمیت را فراموش نمی کنم؛ حتی حالا هم اگر کسی بگوید او مرده است!


تاریخ ارسال: جمعه 30 اردیبهشت‌ماه سال 1390 ساعت 19:47 | نویسنده: ابوذر نوروزی نژاد | چاپ مطلب 1 نظر